Resultat från Kurortsloppet

Här presenteras bara vinnarna på Kurortsloppet 10 km, övriga resultat under respektive länk.

 

2017

Angelica Karlsson, Julita Triathlon, 43:53

Patrik Sällstedt,   34:46

2016

Marie Sandberg, Sköldinge IF, 43:54

Patrik Sällstedt,   35:36

2015

Marie Sandberg, Sköldinge IF, 42:54

Christoffer Björnqvist Lundgren, Hammarby Friidrott 37:49

2014

Marie Sandberg, Sköldinge IF, 42.27

Dan Bäck, Kumla SF, 37.38

2013

Marie Sandberg, Sköldinge IF, 41.55

Dan Bäck, Kumla SF, 38.25

2012

Marie Sandberg, Sköldinge IF, 42.32

Markku Jäsperi, Brevens IF, 37.20

2011

Marie Sandberg, Sköldinge IF, 42.36

Patrik Sällstedt, Enhörna IF, 36.39

2010

Marie Sandberg, Sköldinge IF, 43.47

Lars Emanuelsson, Katrineholm, 39.18

2009

Gunilla Nordgren, 49.02

Dan Bäck, Kumla SF, 38.05

2008

Gunilla Nordgren, Sköldinge, 59.19

Dan Bäck, Kumla SF, 37.44

2007

Anette Buskas, Sköldinge IF, 49.14

Dan Bäck, Kumla SF, 38.04

2006

Beatrice Bjarne, Katrineholm, 44.08

Patrik Karlsson, Bie GoIF, 39.31

2005

Anette Buskas, Sköldinge IF, 49.33

Håkan Palmfjord, Bie GoIF, 39.27

2004

Yvonne Nyberg, Bie GoIF, 48.39

Patrik Karlsson, Bie GoIF, 39.58

2003

Yvonne Nyberg, Bie GoIF, 50.41

Jerker Glännefors, Sköldinge IF, 38.05

2002

Anette Buskas, Sköldinge IF, 49.02

Markku Jäsperi, Brevens IF, 35.49

2001

Annika Lenntoft Björk, Luftfartsverket, 49.09

Bo Rejbrand, IFK Strängnäs, 41.51

2000

Maria Broström, GoIF Tjalve, 43.02

Stefan Hall, Karsuddens fritidsförening, 35.02

1999

Erika Rönnegård, IFK Strängnäs, 43.06

Jörgen Ohlen, Enhörna IF, 37.15

1998

1997

1996

1995

1994

Christina Karlsson, Sköldinge IF, 47.53

Rikard Lindén, Sköldinge IF, 38.43

1993

Ewa Andersson, Postens IF, 51.15

Mats Larsson, Laggarhults AIK, 37.25

1992

Anna-Lena Blomkvist, Rosendal, 45.45

Per Boström, Råby Rekarne FIF, 34.47

1991

Kristina Karlsson, Bie GoIF, 46.02

Niclas Odermatt, IK Tiwas, 35.57

1990

Jeanette Eriksson, Forssa IK, 52.09

Conny Nilsson, Harg BK Runners, 35.48

1989

Kristina Karlsson, Bie GoIF, 44.27

Mats Norrbom, Turebergs IF, 33.49

1988

Kristina Karlsson, Bie GoIF, 45.42

Keith Kinsander, Bie GoIF, 35.29

1987

Anita Haglund, Flens Byggmaskiner, 46.59

Jan Gunnerfjell, Råby Rekarne GoIF, 35.56

1986

Patricia Blomqvist, Mellösa IF,  48.59

Jerker Glännefors, Enhörna IF, 33.45

1985

Yvonne Sahlberg, Mellösa IF, 46.21

Leif R Karlsson, Bie GoIF, 35.25

1984

Yvonne Sahlberg, Mellösa IF, 43.58

Leif R Karlsson, Bir GoIF, 34.08

1983

Anita Haglund, Vinson, 49.51

Leif Karlsson, Korpen Katrineholm, 34.56

1982

Elisabet Alm, Katrineholms SK, 42.00

Leif Karlsson, Korpen Katrineholm, 36.12

1981

Anita Haglund, Vinson, 48.05

Stefan Andersson, Västerås IK, 36.51

1980

Elisabet Alm, KSK, 44.40

Leif Karlsson, Korpen Katrineholm, 38.02

1979

Britten Karlsson, Bie GoIF, 56.38

Olle Svensson, Smedby AIS, 35.57

1978

Ing-Marie Hallmén, Bie GoIF, 1.01.28

Kenneth Persson, Örebro AIK, 36.54

1977

Ing-Marie Hallmén, Bie GoIF, 1.03.54

Johanni Sippola, Enhörna IF, 38.02

1976

Birgitta Nordin, Skidfrämjandet Oxelösund, 51.48

Håkan Fursjö, Mellösa IF, 37.19

1975

Christer Ekstrand, Bie GoIF, 33.48

1974

Gösta Johansson IFK Gnesta, 38.43

1973

Damer 6 km, Barbro Gustavsson, Södertälje IF, 31.19

Herrar 15 km, Edgar Hammarlund Mölnbo IK 57.36

 

Om ni hittar några fel så hör av er så jag kan rätta till dem.

Tack på förhand, Linda